Pokot – spotkanie z Agnieszką Holland w kinie Kosmos

„Jeżeli wyrzekniemy się wartości, to czeka nas zagłada” – Agnieszka Holland na specjalnym pokazie „Pokotu” w Katowicach

pokot-nowy-film-agnieszki-holland_27463362

„Zagryziemy się nawzajem” – takimi apokaliptycznym słowami wybitna polska reżyserka i jedna z ciekawszych postaci życia publicznego w tym kraju, Agnieszka Holland, podsumowała podstawowy problem braku empatii i zrozumienia w coraz bardziej dziś podzielonym społeczeństwie.

Kto śledzi na bieżąco medialne wypowiedzi oraz filmową karierę Agnieszki Holland, ten wie, że nawet rozmowa przeprowadzona przy okazji pokazu jej najnowszego filmu, musi szybko skręcić w stronę polityki. Nigdy nie ukrywala swojego zatroskania o sytuację polityczną w Polsce, nie ukrywała również swoich poglądów na najbardziej dyskutowane kwestie. Mając perspektywę kariery zrobionej na zachodzie i wielu lat obserwacji polskiej i światowej polityki z dystansu i od środka na zmianę –  Holland zawsze potrafiła jednym, wyważonym zdaniem podsumować skąd biorą się pewne tendencje i pewne zachowania. Najnowszy film Holland, ekranizacja powieści Olgi Tokarczuk, próbuje podsunąć nieco bardziej wrażliwą i empatyczną perspektywę widzowi.

„Pokot” jest filmem o słabszych i samotnych. Chociaż nie da się nie widzieć tego słonia w pokoju i nie dostrzec, że to kino, które można jawnie odczytywać jako polityczne, to nie ma tu wymachiwania flagami i hasłami, nie ma nazwisk, nie ma też bezpośredniego odwoływania się do prawdziwych wydarzeń albo szastania „lewicami” i „prawicami” gdzie się da.

Bohaterowie filmu to outsiderzy – ludzie, którzy nie zawsze pasują do przeciętnego obrazu całości. Zafascynowana astrologią, emerytowana inżynierka która kocha zwierzęta, mieszka w małym domu z dala od miasta i uczy angielskiego w podstawówce. Albo chory na epilepsję młody okularnik, geniusz informatyki, który posiada tylko 80 przedmiotów w domu bo ceni minimalizm.  Nie będę spoilerował dalej – ciekawych postaci jest więcej a wszystko razem próbuje spiąć kryminalna intryga, wyjęta żywcem z książki Tokarczuk.

Bardziej wrażliwe na śledzenie polityki umysły, szybko dostrzegą nawiązania do patriarchalnego, opresyjnego rządu, głuchego na prawa mniejszości i słabszych (film był kręcony przed wyborami więc „na czasie” stał się właściwie incydentalnie) i posługującego się słabą demagogią. Dla mnie to jednak przede wszystkim – jak sama reżyserka nawiązała – intrygujący patchwork stylistyczny na temat siły przyjaźni.

Chociaż „Pokot” nie wydaje mi się filmem idealnym – tempo siada w połowie filmu, Jakub Gierszał bywa niezamierzenie zabawny (dlaczego zawsze pojawia się znikąd, aby dobiec i przekazać bohaterom wieści?) a końcowej wolcie przydałoby się poświęcić więcej uwagi w narracji aby budziła większe dreszcze – to seans pozostaje nadal fascynującą opowieścią o spotkaniu się prawdziwych oryginałów.

Niesprawiedliwości świata oraz bezduszności systemu Holland przeciwstawia ludzi, którzy pragną przyjaźni oraz łączą ich wspólne pasje. Jakby reżyserka chciała tak naprawdę przez swój film powiedzieć jedno – małostkowe jest znęcanie się nad słabszymi lub utrudnianie im życia, skoro przecież można zająć się czymś innym – świat jest tak ciekawy i pełen fascynujących ludzi oraz ich zainteresowań.

Chociaż w wywiadach Holland jest niezwykle ciepłą, zabawną i otwartą postacią, w kinie wciąż potrafi pokazać pazur. „Pokot” to realizacyjny majstersztyk, zrobiony z oddaniem i rozmachem a jednocześnie na tyle oryginalna propozycja, że nie boi się budzić w widzu sprzeciwów i poczucia dyskomfortu. Ciężko przejść obok niej i po prostu wzruszyć ramionami.

szymalan

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s