Paterson (2016, Jim Jarmush)

Paterson *****

PATERSON_D29_0268.ARW

Spotkania z najlepszymi przyjaciółmi mają niesamowity klimat a „Paterson” Jima Jarmusha jest jak spotkanie z dobrym przyjacielem – koi, uspokoją, bawi, sprawia, że czujemy się lepiej- szczęśliwi i naładowani do dalszego życia.  W świecie narracyjnego przepychu i marketingu, za którym nie można nadążyć, „Paterson” oferuje nam nieco inną rozmowę o kinie: nikt nie będzie po seansie rozpamiętywał tutejszej „fabuły” , „intrygi” albo snuł fanowskich teorii na temat tego , co się właściwie stało – jeden zwrot akcji z psem i notatnikiem prawdopodobnie wyczerpuje ilość twistów, jakie przewiduje scenariusz Jarmusha.

Jaki klimat ma poranny budzik każdego dnia? Albo codziennie rutyny w pracy? Albo codzienne śniadanie z płatkami z mlekiem w kubeczku? Codzienne rozmowy z tymi samymi ludźmi albo takie, które podsłuchiwane są tylko w miejskim autobusie? Ten film oferuje nam tylko tyle i aż tyle.  „Paterson” daje nam „prozę życia” ale nie po to, aby nas zanudzić na śmierć z powodu kiepskiego scenariusza albo nie też po to, aby ironicznie pokazać, że rutynowe, schematyczne życie jest nudne i trzeba się z niego jak najszybciej wyrwać. Mimo, że na  ekranie mamy pogodzonych i szczęśliwych ludzi, film działa na poziomie pojedynczych scen, mikroscenek i kumulujących się mikrodramaturgii, drobnych zmian oraz czystej radości z obserwacji i absorbowania rzeczywistości przez wrażliwe dusze.

Rewelacyjnie zagrany przez Adama Drivera (wypłynął na szerokie wody rolą Kylo Rena), „Paterson” to tylko pozornie proste kino – to melancholijna opowieść o odnajdywaniu poezji w zwykłym życiu. Niby film o kierowcy autobusu, który pisze mało wyszukaną poezję a jednak jego hiperrealistyczny, odrobinę bajkowy świat uzależnia jak najlepszy kryminał.

Damian Szyma

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s