GramWGre #2 (1980, Pac-Man)

Pac-man *****

 

Original-Pacman-8

Jaki Pacman jest, każdy widzi. Mały, żółty, okrągły oraz  – wiecznie głodny. W stworzonej przez japońskiego developera Namco grze na automaty, gracz steruje tytułowym bohaterem w zaprojektowanym przez twórców labiryncie. Głównym celem gracza jest zjedzenie przez Pac-Mana wszystkich białych kulek, które widzimy na planszy. W zadaniu tym przeszkadzają nam 4 duchy: Pinky, Inky, Blinky oraz Clyde, każdy z nich w innym charakterystycznym dla siebie kolorze. Duszki poruszają się w losowych kierunkach po planszy zaś trafienie na nich oznacza utratę jednego z dostępnych „żyć” przez gracza. 

Tak mniej więcej w skrócie przedstawić można grę, która nie tylko może się pochwalić niezwykłą popularnością – stanowi jedną z najbardziej kasowych i rozpoznawalnych marek w dziejach gier video – ale też będąca przełomowym wydarzeniem i rewolucją myślową całego świata gier. 

Po pierwsze – Pac Man jako postać stał się pierwszą w historii przemysłu elektronicznej rozrywki, jego własną maskotką. Jest pierwszym rozpoznawalnym bohaterem jako takim, czymś co da się przedstawić, zaprezentować jako postać a co wyszło z świata gier video. Po drugie – gra  ustanowiła nowy gatunek gier czyli tzn. maze chase games, w których sterujemy bohaterami zagubionymi w wirtualnym labiryncie. To właśnie w „Pac-Manie” należy doszukiwać się pierwowzoru takich produkcji jak”Wolfenstein 3D” czy nawet funkcjonowania dzisiejszych sandboxów w rodzaju „Grand Theft Auto”.

Po trzecie – „Pac Man” ukazał potencjał  tworzenia rysopisów postaci w grze video. Owszem, postacie te to jedna wpieprzająca wszystko żółta kulka oraz 4 duchy, które zachowują się wszystkie podobnie (choć jedne działają bardziej chaotycznie, innych zachowanie można przewidzieć) , to jednak wcześniej takie charakterologiczne próby w świecie gier nie miały miejsca, czy to w grach sportowych w rodzaju „Ponga” czy najpopularniejszych ówcześnie kosmicznych strzelaninach w rodzaju „Space Invaders”. 

Po czwarte – „Pac Man” otworzył rynek gier video na uwagę płci żeńskiej. Choć dziś, śmiało można doszukiwać się w tym stereotypowego myślenia i seksizmu, twórcy gry chcieli przyciągnąć uwagę kobiet do gry, która nie opierała się ani na sportach, ani na strzelaninach a za to na…jedzeniu. Czy się z tym myśleniem zgadzamy czy nie , zadziałało, a dziś kobiet-graczek mamy mniej więcej tyle, co grających mężczyzn (jedynie w Japonii i Chinach proporcje są zachwianie, gdzie w przypadku pierwszego kraju dominują kobiety a w przypadku drugiego zdecydowanie mężczyźni). 

Ale to nie wszystkie innowacje i nowe idee, z jakimi wiąże się postać Pac-Mana i gra o jego przygodach. To gra, która dała potencjał brandingu w grach, zapoczątkowując całą gier o Pac Manie. To gra która także stworzyła tzw. power-upsy czyli bonusowe obiekty, które pomagają graczowi w grze (tu są to wisienki, które dodają graczowi punktów), także to pierwsza gra w której pojawiły się cut-scenki (czyli przerywniki filmowe pomiędzy poziomami). Wreszcie to gra, w której pojawiła się idea raczej unikania wroga, zamiast bezpardonowej walki z nim (choć duchy można na planszy likwidować). 

Skąd taki sukces? Podejrzewam, że to zaleta ujmującej wprost prostoty tej gry. Bohater to żółte kółko z wyciętym trójkątem mającym mu służyć za buzię. Całość nie posiada większej fabuły czy kontekstów, cele głównego bohatera wydają się w żaden sposób umotywowane. Pac-Man nie jest wziętym pomysłem z filmów czy innych źródeł. Jest swoją własną całością, produkcją od początku do końca stworzoną na kreatywnych, oryginalnych i innowacyjnych konceptach i najlepiej działa w formie właśnie gry video, nawet pomimo powstałego serialu dla kanału Disney XD. 

Poza tym jest po prostu przyjemną i bardzo intuicyjną grą. Wystarczy pierwszy rzut oka na planszę 1 poziomu i od razu można się mniej więcej zorientować o co chodzi i co należy zrobić. Poza tym gameplay szybko wymaga kombinowania, decyzyjności i reagowania na dynamicznie zmieniającą się rozgrywkę. Czyli w skrócie: minimalistyczny, wspaniały fun i prawdziwie legendarny tytuł. 

szymalan

PS W grę mozna zagrać TUTAJ

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s