Spotlight (2015, Tom McCarthy)

Spotlight ***
7724898.3.jpg „Spotlight” wygrał Oscary i jest to ani pierwszy i ani prawdopodobnie ostatni przypadek, kiedy główną nagrodę Akademii Filmowej wygrywa film średni, estetycznie totalnie nijaki a w tym przypadku wręcz do bólu a-kinowy, zawstydzający wręcz prostotą swojego wykonania.

Nakręcona w telewizyjnym formacie 16:9 (czemu nadal to jest w modzie?), kronika wydarzeń prowadzących do ujawnienia skandalu pedofilskiego w Kościele Katolickim, wydaje się być filmem nie tylko spóźnionym o dobrą dekadę a przez to już nie robiącym wrażenia świeżego odkrycia, które można przeżyć na sali kinowej.To też zwyczjnie nie jest specjalnie interesujący film. 

Prostolinijna, ospała reżyseria Toma McCarthy’ego sprawia, że film zupełnie nie przyśpiesza pulsu, a przecież jak udowodnił chociażby David Fincher w „Zodiaku”, można z filmu rozgrywającego się na open spejsie dużej redakcji zrobić film szalenie pasjonujący i bardzo kinowy. Aktorska hollywoodzka śmietanka w większości (poza szarżującym Markiem Ruffalo) daje sobie z materiałem radę ale to całej reszcie ekipy (także z kompozytorem Howardem Shore’m) znacząco brakuje pasji i ambicji, i zdaje się, że to atrakcyjny, tabloidowy temat ma tu za zadanie pociągnąć cały film. 

Średniemu „Spotlight” do tego stopnia brakuje dramaturgii, że film czasem kreuje sztuczne momenty w stylu „bohater nie zdążył w ostatniej chwili przed zamknięciem archiwum po ważne dokumenty” , aby mało wstrząsający film miał w ogóle momenty jakiegokolwiek napięcia. Pozbawiony skali, rozmachu i konkretnej wizji film ogląda się przyzwoicie i z pewnością nie jest to produkt całkowicie zły. Jednak jak na produkcję, która opowiada o rewolucyjnym momencie zmiany postrzegania jednej z największych instytucji całego świata, to jest to zadziwiająco prosty, ostrożny i mało odkrywczy hołd w stronę dziennikarstwa śledczego. 

szymalan

Reklamy

2 komentarze do “Spotlight (2015, Tom McCarthy)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s