Muzyka Filmowa 2012- Top 60 by Klapserka & Szymalan, część 3

Muzyka Filmowa 2012- Top 60 by Klapserka&Szymalan (miejsca 40-31)

keep-calm-and-listen-to-film-music

Witam w trzeciej części wielkiego rankingu najlepszych utworów muzyki filmowej minionego roku. Ponownie: jeżeli ktoś nie wie o co chodzi, odsyłam do pierwszej (https://xmuza.wordpress.com/2013/03/03/muzyka-filmowa-2012-top-60-by-klapserkaszymalan/) oraz od razu  – drugiej (https://xmuza.wordpress.com/2013/03/06/muzyka-filmowa-2012-top-60-by-klapserka-szymalan-czesc-2/) odsłony całego projektu.  Niezmiennie również zachęcam do zaglądania na blog współautorki poniższej listy filmowych przebojów, Klapserki, który mieści się dokładnie tu: KLIK. Dziś trzecia dziesiątka od końca: życzę miłego słuchania i komentowania! 

———————————————————————————————————————————

MIEJSCE 40. „The Heroic Weather Condtion” of the Universe. Part II: Smoke/Fire” (Moonrise Kingdom. Kochankowie z Księżyca) – Alexandre Desplat

Klapserka: Baśń dla dorosłych o dzieciach, którzy zostali kochankami. To mogło powstać tylko w głowie Andersona. Muzyką tak dziwacznie ponętną historię mógł otulić tylko Desplat. Lekkość, precyzja, dźwięki z innej planety, a jednak takie bliskie. Ingenious.

Szymalan: Po paru głośnych blouckbusterach, Desplat wrócił do subtelnych produkcji niezależnych. I udowadnia, że jest w tym mistrzem świata: resztę już napisała koleżanka:)

————————————————————————————————————————————

MIEJSCE 39. „A life in a day” (Looper – pętla czasu) – Nathan Johnson 

Klapserka: Jedno życie czy dwa wcielenia? Ja i przyszłość. Ja w przyszłości. Who is she?…

Szymalan: Zawsze mnie kręciło intrygujące współgranie ze sobą elektroniki i orkiestry, a kino s.f. nadaje się do tego wprost idealnie. 

————————————————————————————————————————————

MIEJSCE 38. „Arthur’s Theme” (Kobieta w czerni) – Marc Beltrami 

Klapserka: Tajemnica, trwoga, dyskomfort. Niepokój zasiany.

Szymalan: Honorowy przedstawiciel jednego z bardziej udanych soundtracków do horroru ostatnich lat. Klasycznie, ale bez popadania w parodię gatunku. 

————————————————————————————————————————————

MIEJSCE 37. „Rue’s farewell” (Igrzyska śmierci) – James Newton Howard

Klapserka: Jeden gest. Braterstwo. Jedność. Ta śmierć nie pójdzie na marne. 

Szymalan: Patos często utożsamiany jest z pójściem na emocjonalną łatwiznę, ale choćbym się dwoił i troił: nie byłem w stanie ukryć na sali kinowej wzruszenia, kiedy z głośników zatrąbił dostojny, pięknie rozwijający się utwór autorstwa Jamesa Newtona Howarda. Czy da mu ktoś kiedyś w końcu Oscara?

————————————————————————————————————————————

MIEJSCE 36. „Merida’s Home” (Merida waleczna) – Peter Doyle

Klapserka: Baśniowo, magicznie, naturalnie, prawdziwie. Wzgórza, lasy, zielone krainy. Miłość, przyjaźń, zrozumienie. Dom.

Szymalan: Peter Doyle już w „Harrym Potterze” udowodnił, że ma jakąś niebywałą zdolność do tworzenia wyrazistych melodii, które sprawiają, że aż chce się żyć. I jak tu nie kochac szkockich instrumentów (i samych Szkotów)?

———————————————————————————————————————————–

MIEJSCE 35. „Adventures begins” (Hobbit. Niezwykła podróż) – Howard Shore

Klapserka: Lęk przeplata się z ciekawością, czarne myśli z marzeniami. Pójdę! A jeśli…? Nie… Może? To niebezpieczne… Ale… Poszli? Czekajcie! Idę z wami! Przygodo, witaj!:)

Szymalan: Jak słyszę ten utwór to mam ochotę wybiec z domu i krzyknąć za Bilbem „I am going on an adventure!”. 

———————————————————————————————————————————

MIEJSCE 34. „How Brittle The Bones” (Dziewczyna z tatuażem) – Trent Reznor/Atticus Ross

Klapserka: Kwiaty. Rzędy suszonych kwiatów zamkniętych w oszklonych obrazkach. Kompozycje godne wyrafinowanego… mordercy? Harriet, kto cię skrzywdził?

Szymalan: Ten utwór jest tak dobry, że pamiętam, że w trakcie seansu przeszły mnie ciarki. Reznor i Ross znakomicie akcentuję moment, w którym główny bohater musi rozpocząć swoje szalone śledztwo.

———————————————————————————————————————————-

MIEJSCE 33. „Grand Bazaar, Istambul” (Skyfall) – Thomas Newman

Klapserka: Przejazd motocyklem przez cisnący się do świeżej zieleninki tłum ludzi. Targ w filmach akcji to idealny przepis na soki owocowo-warzywne na środku ulicy. Wypijane w rytm takich rytmów, smakują o niebo lepiej. I to wejście, które pozna największy laik w temacie przygód Bonda. Extra.

Szymalan: Pamiętam jaki byłem sceptyczny wobec wyboru Thomasa Newmana na stanowisko kompozytora „Skyfall”. Pierwsze 3 sekundy ścieżki dźwiękowej rozwiały moje wątpliwości zarówno co do muzyki, jak i co do filmu. A kolejne 5 minut to jeden z najlepszych kawałków action score’u minionego roku. 

———————————————————————————————————————————–

MIEJSCE 32. „Escape From The Tower” (Królewna Śnieżka i Łowca) – James Newton Howard

Klapserka: Gdyby goniła mnie taka muzyka, też bym wiała, gdzie pieprz rośnie;) Potężżżna!

Szymalan: Z tym utworem na słuchawkach macie gwarantowane, że zdązycie na autobus, który ma za chwilę odjazd. Jeden z najszybszych utworów roku. 

————————————————————————————————————————————-

MIEJSCE 31. „Dreaming of Bag End” (Hobbit. Niezwykła podróż) – Howard Shore

Klapserka: Kwitnące, zielone, idylliczne Shire. Bag End to także moje marzenie:)

Szymalan: Ciepły, bardzo przyjemny temat Bilba. Szkoda, że w filmie znalazł się dopiero na napisach końcowych, ale liczę, że w kolejnych częściach Howard pomoże mu bardziej rozkwitnąć. 

———————————————————————————————————————————–

Następna odsłona rankingu: 13 marca 2013 roku,  godzina 20:00 – > zapraszamy!

Klapserka, Szymalan

Reklamy

2 komentarze do “Muzyka Filmowa 2012- Top 60 by Klapserka & Szymalan, część 3

  1. Howard i „Igrzyska” tym razem bardziej melancholijnie, ale też okej. Utwór z „Królewny śnieżki” też niezły, chociaż kojarzy mi się z inną kompozycją Howarda ze „Ściganego” (ale to może dlatego, że Klapserka pisze o uciekaniu :D)
    Z tej dziesiątki najbardziej zachwyciła mnie kompozycja Desplata z „Moonrise Kingdom”. Muzyka Doyle’a z „Meridy walecznej” też ma w sobie coś, że chce się tego słuchać. Podsumowując, widać że coraz więcej lepszych utworów tu się pojawia :D

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s