Ich Noce *****

Cover of

Cover of It Happened One Night

Ich Noce *****

Każda szanująca się komedia romantyczna na świecie usiłuje nam wmówić, że świat jest zbudowany dość prosto. W jego centrum jesteśmy My i nasze Ego, a dookoła nas dokładnie dwa typy ludzi:  ci, którzy usiłują przeszkodzić nam na drodze do szczęścia i spełnienia oraz – ta jedna jedyna osoba, od początku nam przeznaczona, z którą miłość, przetrwa wszystko. Trudno powiedzieć, że ten film jest owej tradycji wierny- „It happened one night”  Franka Capry należy do tych klasyków, które same owe zasady – dobrego kina gatunków – tworzyły.

Ego znajdujące się w centrum właśnie tej fabuły, należy do Ellie Andrews- rozpieszczonej córki znanego milionera, który zamierza przekreślić jej świeże małżeństwo z Kingiem Westleyem. Dziewczyna nie wytrzymuje presji i buntowniczo skacze za burtę statku ojczulka. Tak się zaczyna jej szalona ucieczka do Nowego Yorku- do męża, Westleya. W czasie desperackiej podróży autobusem do „Miasta, które nigdy nie śpi” spotyka dziennikarza, Petera Warne’a. Początkowa kłótnia o miejsce stanie się zalążkiem ciekawej znajomości, wpierw opartej na konkretnych korzyściach (dziewczyna przy mężczyźnie nie zginie, ale za to on oczekuje od niej możliwości spisania całej historii w postaci artykułu) , a później na rodzącym się uczuciu, które obydwu bohaterów zaskoczy….

Czarująca opowieść o ucieczce z domu, walce z głodem, kurczącym się niewielkim budżetem, czy kaprysami swojego partnera, zgarnęła cały Wielki Szlem oscarowy, a więc statuetki w 5 najważniejszych kategoriach (film, reżyseria, scenariusz, męska i żeńska rola). Później ta sama sztuka udała się jeszcze tylko dwóm obrazom („Lot Nad Kukułczym Gniazdem” i „Milczenie Owiec”).  Na ogromnym sukcesie produkcji Capry skorzystała też sama wytwórnia – raczkująca na rynku Columbia Pictures Corporation, stała się odtąd jednym z największych gigantów Hollywood- i jest nim aż do dziś.

Ale nie tylko dla samej wartości historycznej warto ten piękny film zobaczyć. Capra był wyśmienitym reżyserem-  potrafił wytworzyć w filmie magiczny nastrój , bez względu na to, w jakim poruszał się gatunku. Dla samych ujęć tworzonych w środku jadącego autobusu z lejącym jak z cebra deszczem za oknem, seans wart jest naszego czasu. Dla dialogów, szybkich, zabawnych i trafnych jak mało , w którym filmie. Dla pełnych wdzięku odtwórców głównych ról (znany z „Przeminęło z wiatrem” wielki amant Clark Gable oraz wielka gwiazda Złotej Ery Hollywood Claudette Colbert) prowadzonych z najwyższym wyczuciem.

Capra zrobił swój film w chwili, gdy Ameryka dopiero wychodziła z Wielkiego Kryzysu- budziła się na nowo do życia. Potrzebowała takich bohaterów, łatwo wychodzących z każdych tarapatów i nie załamujących rąk w co drugiej sytuacji , gdy źle się działo. Kiedy potrzebowali jedzenia – znaleźli surowe marchewki na pobliskim polu (nawiasem mówiąc,  dokładnie wtedy narodził się Królik Bugs- bohater chrupał marchew i jednocześnie mówił swoje kwestie). Kiedy potrzebowali autostopu i Peter nie dał rady takowego złapać (po kilkunastu próbach!)- nasza buntowniczka tylko odsłoniła sukienkę przy jednej nodze, i chwilę potem samochód czekał niczym osobisty szofer pod hotelem! (tą scenę bardzo często się cytuje w kinie).

Jeśli dodam do tego wszystko fakt, że po scenie z Clarkiem ściągającym koszulę, pod którą nie było żadnego podkoszulka, sprzedaż tej części ubrania zmalała w Stanach drastycznie na dobre dwa lata- nikt nie ma już chyba wątpliwości , że mamy do czynienia z  produkcją zjawiskową, żyjącą własną legendą, nieprzerwanie świetną od niecałych 80 lat. Ciekaw jestem, ile współczesnych komedii romantycznych zachowa podobną świeżość za taki szmat czasu?

szymalan

Reklamy

5 komentarzy do “Ich Noce *****

 1. I to jest właśnie magiczne, że ogląda się takie filmy po tylu latach, a one nadal są bardzo aktualne, i swoją świeżością i bystrością dyskwalifikują niejeden współczesny obraz. Wstyd się przyznać, ale ja jeszcze „Ich nocy” nie widziałam, ale mam ten film na uwadze od dłuższego czasu, także z pewnością się z nim zapoznam. Na pewno warto. Jeżeli ten film, jest chociaż po części tak magiczny, olśniewający i angażujący, co „To wspaniałe życie”, to czeka mnie kolejna filmowa uczta :)

 2. Z filmów Franka Capry wolę jednak komedię You Can’t Take It with You (1938) także wyróżnioną Oscarem oraz pełną czarnego humoru farsę Arsenic and Old Lace (1944). Film Ich noce jest dopiero na czwartym miejscu (po filmie Pan z milionami).
  Ich noce ma przede wszystkim świetne aktorstwo, ale sceny znakomite przeplatają sie ze scenami beznadziejnymi, jak np. bezsensowne dialogi o noszeniu na barana czy o namaczaniu.
  W roku 1934 powstał lepszy film – komedia kryminalna Pościg za cieniem, która bardziej zasługiwała na Oscary. Ich noce bardzo mi się podobały przy pierwszym oglądaniu, ale przy częstych powtórkach na TVP Kultura film zaczął mnie coraz bardziej irytować.

  • Ale przecież wspomniane przez Ciebie sceny trwały tu może z 1,5 minuty, a ileż to takowych (ba, o wiele, wiele gorszych) idiotycznych dialogów trzeba się godzinami nasłuchać w dzisiejszych komediach romantycznych.
   Arszenik i stare koronki za niedługo obejrzę i zdam relację :)
   pozdrawiam

   • Pewnie masz rację, ja unikam współczesnych komedii romantycznych – wierzę, że są gorsze.
    Jeśli chodzi o Ich noce to z całą pewnością scen znakomitych jest znacznie więcej niż tych słabszych, ale jednak ten film przegrywa u mnie z trzema wyżej wymienionymi filmami Capry, co nie znaczy oczywiście, że film uważam za zły, wręcz przeciwnie. Jedynym filmem Capry, który mi się nie podobał jest film Pan Smith jedzie do Waszyngtonu (w sumie oglądałem jego 6 filmów fabularnych i znakomitą serię dokumentalną Dlaczego walczymy).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s