Tears of the Sun **

Łzy słońca **

Clipboard01

Po zabójstwie prezydenta i jego rodziny w Nigerii dochodzi do wojny domowej. Pułkownik Walters (Bruce Willis) oraz jego elitarna grupa żołnierzy Navy Seals dostają zadanie odszukania i odstawienia w bezpieczne miejsce lekarkę, pani Dr. Lenę Kendricks (Monica Belucci), która pracuje w jednej z misji nigeryjskich. Gdy dzielny pułkownik i ekipa dotrą na miejsce, Kendricks nie chce się zgodzić na ewakuację, chyba, że żołnierze uratują też podopiecznych jej uchodźców. Niestety podróż w towarzystwie tak dużej liczby osób, znacznie utrudni wykonanie misji (zresztą jest wbrew rozkazom z góry) i narazi wszystkich na atak czyhających w okolicznych lasach i górach rebeliantów.

„Łzy słońca” to film i owszem wciągający, świetnie sfotografowany i udźwiękowiony (partytura Hansa Zimmera, Steve’a Jablonskyego i innych) , ale budzi przy tym pewnego rodzaju niesmak. Bohater to kolejny amerykański zimny drań, który pod wpływem naturalistycznych widoków afrykańskich uciśnionych, mięknie i decyduje się znów uratować świat- no, może przynajmniej namiastkę tego świata. Że niby ten film jest taki humanitarny, a jednak komiksowe przedstawienie stron konfliktu (dobrzy, źli) , zgoda na strzelanie do wszystkiego co się rusza, to wszystko włącząne w kinowe widowisko za dużą kasę z świetną oprawą, wypełnione patosem, podniosłą  muzyką i wybuchami- budzi straszny zgrzyt w obliczu takiej tragedii, jaką są czystki etniczne.

A cała ta apoteoza Ameryki, której dopiero interwencja, może naprawić zły świat przy pomocy nieskończonej ilości nabojów do karabinów, jest po prostu czystą propagandą, niestrawną , podejrzewam, dla amerykanofobów. Tym odradzam seans szczególnie.

szymalan

Reklamy

1 komentarz do “Tears of the Sun **

  1. Polecam rozszerzona wersje reżyserką (ok 20min więcej – więcej czasu poświęconego złej stronie) która wg mnie jest znacznie lepsza od wersji kinowej. A Antoine Fuqua lubię, choćby za Dzień próby. I za „Łzy słońca” też :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s