Aleksandr Nevskiy *****

Aleksander Newski *****

g-3

Absolutnie kultowy, niemal wzorcowy film kinematografii radzieckiej z końca lat 30. z zaskakującym kontekstem historycznym, przy tym obraz to niezwykle rozrywkowy, zrobiony z takim rozmachem, że nasi „Krzyżacy” mogą się zwyczajnie schować. Rok 1242. Biedna Rosja jest pomiędzy dwoma agresywnymi najeźdźcami. Z jednej strony Mongolia, z drugiej strony Niemcy, w postaci bezlitosnego Zakonu Krzyżackiego. Rozważny naród, aby nie walczyć na dwa fronty zawiera pakt z Azjatami, zaś z rycerskim zakonem przystępuje do walki.Głównym jej bohaterem zostaje człowiek z prostego ludu Aleksander Newski (postać historyczna, dziś św. Aleksander Newski) , który rusza do Nowogrodu, aby w miejscowości Pińsk stoczyć krwawą bitwę z agresorem terroryzującym lokalnych mieszkańców. W bitwie biorą też udział dwaj wojownicy , starający się walecznie o rękę pięknej Olgi…

Zrealizowany przez czołowego twórcę filmowego socrealizmu, Siergieja Eisensteina, obraz powstał na zlecenie Józefa Stalina, który miał wtedy odstraszyć niemieckie wojska III Rzeszy od najazdu na Związek Radziecki. Wyraźnie widać, że hełmy żołnierzy Krzyżackich są podobne do hełmów żołnierzy Wermachtu (początkowo w pierwszych wersjach filmu byłby ponoć na nich nawet swastyki). Moment zawarcia pokoju Rosjan z Krzyżakami, to nic innego jak odwołanie do paktu z Japonią, który zawarł Stalin, aby móc później bez problemu odeprzeć wojska niemieckie z swojej ukochanej ojczyzny. Zresztą wujek ZSRR prowadził taką politykę, aby nie toczyć walk na wchodzie.

Nieszczęśliwie się złożyło, że film „Aleksander Newski” powstał chwilę przed zawarciem słynnego paktu Ribbentrop- Mołotow ,toteż szybko po premierze został zdjęty z ekranów, by później, kiedy pakt został zerwany w roku 41- ponownie wejść do kin i tym razem zrobić już prawdziwą furorę.

Do dziś film Eisensteina robi wrażenie. Olbrzymia ilość statystów, a co za tym idzie mieczy, kostiumów, hełmów, koni (niewiarygodna scena batalistyczna trwająca 35 minut!). Świetny montaż, który był u tego reżysera bodaj najważniejszym środkiem wyrazu- nie wiarygodne , że film wygląda chwilami jakby go nakręcono dokładnie dziś! Do tego w tle cudowna muzyka Sergeia Prokofieva.

A że kultem ten film jest darzony to wystarczy sobie przypomnieć parę faktów. W jednym z odcinków Simpsonów wykorzystano muzykę z filmu, a historyczna bitwa na jeziorze Pejpus była inspiracją dla m.in. twórców animowanej wersji „Władcy Pierścieni”, „Doktora Żywago”, „Conana Barbarzyńcy”, „Mulan”, a zwłaszcza „Króla Artura” (gdzie też jest scena walki na zamarzniętej wodzie).

Jest to też żywy dowód na to, że nawet propagandowy film na zamówienie, pełen chamskich wstawek odnoszących się do panującego ustroju („Zdrajcom Ruś nie wybacza”, „teraz możemy iść pić” , czy napis na cały ekran wlepiony na sam koniec: „Kto przyjdzie do nas z mieczem, od miecza zginie. Takie zasady panują na Rusi i tak będzie zawsze.”) może okazać się dziełem wybitnym i ważnym dla światowej kinematografii. Szczerze polecam.

szymalan

Reklamy

2 komentarze do “Aleksandr Nevskiy *****

  1. Wiedziałam, że będzie świetna, jak każda :) skąd Ty bierzesz tą wenę?
    No cóż… myślę, że film by mnie nie zainteresował z dość jasnych powodów ;] choć po takiej recenzji, to już sama nie wiem :F

  2. Nie widziałem jeszcze,ale po „Iwanie Groźnym”,”Spisku Bojarów” czy „Październiku” zobaczę z chęcią.Eisenstein to twórca genialny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s